Март 2021
« Фев

Основні поняття, які використовуються для обліку трудової діяльності.

Термін «страховий стаж» введено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, який набрав чинності з 1 січня 2004 року. З цього моменту поняття “трудовий стаж” замінюється поняттям “страховий  стаж” та є одним із основних факторів, що впливають на розмір майбутньої пенсії.

Під поняттям “загальний трудовий стаж” розуміється сумарна тривалість роботи робітником або службовцем,або участь в іншій суспільно корисній діяльності, якщо іх включення у трудовий стаж передбачено чинним законодавством.

Спеціальний трудовий стаж — це тривалість роботи у певних галузях народного господарства, у певних умовах праці, у визначених місцевостях чи природно-кліматичних умовах, за професіями, посадами. Спеціальний трудовий стаж враховується при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а також пенсії за вислугу років (науковці,вчителі,медики тощо).

Відповідно до ст. 48 КзпП та п. 1.1 Інструкції №58 основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка. Їх ведуть на всіх працівників , які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понадь п’ять днів, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню. До трудової книжки заносяться,зокрема, відомості про роботу.

Страховий стаж— період ,протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій , ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється відповідно до вимог  Закону №1058 за даними , що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи  персоніфікованого обліку- на підставі документів та порядку , визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Облік трудової діяльності ведеться з метою  забезпечення накопичення, зберігання та використання інформації про  набутий працівником стаж роботи, освіту, кваліфікацію для підтвердження наявного трудового стажу під час укладання трудового договору, призначення пенсій та для інших цілей, передбачених законодавством.

Заступник начальника

відділу з питань перерахунків пенсій

управління застосування пенсійного законодавства

Головного управління Пенсійного фонду України

в Одеській області                                                                                Тетяна Бежан

1 комментарий: ТРУДОВИЙ/СТРАХОВИЙ СТАЖ

• Александр говорит:

Навчання у виші зараховували до трудового стажу до 1 січня 2004 року. Далі ви пам’ятаєте: за цей період трудовий стаж автоматично став страховим стажем. Однак від початку 2004 року навчання до страхового стажу не належить. Чому? Та тому, що навчальні заклади не хочуть і не платять за свого студента страхові внески. Відтак, стажу з 2004 року немає.